Pečlivě vybíráme nejlepší
investiční příležitosti

Díky všem našim investičním možnostem vám pomůžeme najít ideální příležitost pro vaši dlouhodobou investici.

Škola základ života: Zaplatíte dětem cestu do budoucnosti?

11. září 2020

9 minut

Trend, který rok od roku roste: Češi stále více investují do vzdělání svých dětí a stále častěji spoří, aby jim jednou zaplatili dobrou soukromou školu. Ale co taková škola vlastně nabízí? Vyplatí se to?

Zatímco veřejných základních a středních škol u nás dlouhodobě ubývá, počet těch soukromých stoupá. Soukromá škola samozřejmě není automaticky lepší než ta veřejná. V Česku najdeme v této oblasti podniky prestižní a skvělé stejně jako průměrné a podprůměrné. Je třeba dobře vybírat. Přesto je rozkvět soukromých škol důkazem, že u nás přibývá lidí, kteří si vybírat chtějí a nehodlají nechat vzdělání svých dětí osudu a okolnostem. 

Příběh Matyldy a Matouše

Jednou z nich je i televizní moderátorka Pavlína Wolfová, maminka dcery Matyldy (17 let) a syna Matouše (14 let). Jejich otec, podnikatel Jan Bubeník, který studoval a pracoval v USA, prý měl od začátku jasno: svět se globalizuje, a mají-li v něm děti uspět, musejí umět jazyky.

A tak si Matylda i Matouš zvykli mluvit anglicky nejprve v amerických jeslích při ambasádě USA a pak ve školce ABC Academy, kde si obě děti přibraly navrch i španělštinu.

 

"Yasmina říká, že přechod na vysokou byl vlastně snadný, protože se tam neděje nic, na co by už nebyla ze soukromého gymnázia zvyklá."

 

Po školce nastoupily na normální veřejnou „základku“. Byla to prý dobrá škola a obě děti tam byly šťastné. Ale během let si rodiče všimli, že starší Matylda ztrácí svoji velmi dobrou angličtinu. "A tak jsme ji od sedmé třídy přihlásili na The English College of Prague (ECP),"říká Pavlína Wolfová. ECP je soukromé česko-anglické gymnázium, kde zhruba třetina žáků jsou děti cizinců. Výsledek se dostavil velmi brzy.

"Matyldu tam během jednoho roku nenásilně proměnili v dívku zapálenou pro studium. A na konci roku už mluvila anglicky jako rodilá mluvčí," říká Pavlína, podle níž ECP dokáže pomoci žákům najít si to, na co mají talent, a pak jim dá velkou svobodu, aby se v tom mohli rozvíjet.

Do soukromé školy pak přešel z páté třídy i syn Matouš. V jeho případě šlo o pražskou Park Lane International School, kde děti z Česka drží jen těsnou nadpoloviční většinu. Velkou roli při výběru této školy hrála ochota, s níž Matoušovi, který hraje vrcholově baseball, sestavili individuální výukový program. Pavlína Wolfová dále oceňuje fakt, že zde děti systematicky učí sebevědomí a sebevyjádření, aniž by je učitelé nějak nekriticky chválili. "A je úžasné, jak moc škole záleží na tom, aby měl každý žák dobré výsledky."

Příběh Jonáše a Yasminy

Výhodami kvalitních soukromých základních a středních škol je tedy individuální přístup, schopnost citlivě rozvíjet to, na co má žák talent, a pomoci mu s tím, co mu jde méně dobře. Pro Magdalénu Mahu Opletalovou, která pracuje jako ředitelka v jedné pražské neziskovce, to byl hlavní důvod, proč poslala svého syna Jonáše na soukromou základní školu Heřmánek Praha. "Zatím si to nemůžu vynachválit. Na běžné základce bývá dítě, které je dyslektik, dysgrafik a dyspraktik, předem odsouzeno stát se třídním outsiderem, ale na této škole si ho váží, protože je mimořádně talentovaný na matematiku, logiku a podobné disciplíny," říká Magdaléna Opletalová.

Podobné důvody dovedly novinářku Martinu Overstreet, aby svou dceru Yasminu přihlásila na soukromé gymnázium: "Naučila se bez mé pomoci číst, ještě než nastoupila na základku. Tam se nudila, nezapadla do kolektivu, až to skončilo u dětské psycholožky. Té přišlo, že problémy mé dcery možná pramení z vysoké inteligence. IQ testy Mensy to potvrdily. A s nimi přišla nabídka podat si přihlášku na osmileté Mensa gymnázium."

Podle Martiny Overstreet tu našli přesně to, co Yasmina potřebovala. "Matematika, fyzika a jazyky se tu neučí ve třídách, ale ve skupinách dětí různého věku, poskládaných podle jejich pokročilosti. Jedna vyučovací hodina tu má 90 minut. Žádné zvonění. A někdy ani žádné přestávky, když děti chtějí v hodině pokračovat. Ale když to někoho nebaví, je unavený nebo má hlad, tak může z hodiny odejít a vrátit se, kdy chce." Žáci zde mají podle Martiny značnou míru svobody, počítá se s tím, že ji nebudou zneužívat. "Učitelé tu jsou spíše trpěliví a tolerantní partneři, mezi dětmi a dospělými panuje důvěra, až takové jako spiklenectví. Někteří žáci docházejí v rámci studia i na přednášky na vysoké školy,“ popisuje Martina studium své dcery, která úspěšně odmaturovala a nastoupila na vysokou školu. „Yasmina říká, že přechod na vysokou byl vlastně snadný, protože se tam neděje nic, na co by už nebyla ze soukromého gymnázia zvyklá." 

Škola pro život na propojené planetě

 

Výše popsané kvality dobrých základních a středních soukromých škol jsou přesně tím, co podle řady odborníků dítě potřebuje k tomu, aby uspělo v rychle se měnícím a globalizujícím 21. století. Naučit se kreativitě, samostatnosti, flexibilitě, organizaci času. Získat sebedůvěru, poznat empatii a toleranci k odlišnostem a jiným kulturám. Naučit se jazyky, umět komunikovat. "Řečeno obrazně, pro tuhle generaci dětí je stejně blízko do Berouna jako do Berlína, Bruselu nebo Basileje. Proto jsem ráda, že na obou školách, kde moje děti studují, lze ukončit studium českou maturitou a zároveň mezinárodní maturitou IB. Když ji uděláte dobře, doslova se vám otevře svět," říká Pavlína Wolfová.

,,Téměř každý může uspořit částku, která pokryje studium i na elitních soukromých školách. Stačí začít včas."

Stále ovšem převládá názor, že dát dítě na prestižní soukromou školu je privilegiem pro bohaté. S tím však nesouhlasí ředitel prémiového bankovnictví Erste Premier Tomáš Petr.

"Znám řadu lidí, kteří rozhodně nejsou milionáři, a dopřávají svým dětem ta nejlepší studia, která u nás existují. Téměř každý může uspořit částku, která pokryje studium i na elitních soukromých školách. Stačí začít včas," říká Tomáš Petr, podle nějž by měli rodiče promýšlet investici do vzdělání svého dítěte hned po jeho narození. Třeba se jít poradit se svým bankéřem.
"Pokud budou od narození dítěte investovat v řádu několika tisíc korun měsíčně na školu, kam dítě nastoupí, až mu bude 10 nebo 12 let, tak je to dost dlouhá doba, aby na školné dosáhli. Můžou si vybrat nějaké dynamické portfolio s akciovou složkou – v tak dlouhém investičním horizontu se akcie vyplatí. S tím vším jim u nás v Erste Premier umíme poradit," říká Tomáš Petr.

On sám začal před časem spořit na studium své neteře. Každý měsíc posílá peníze do akciových fondů Top StocksStock Small Caps. Protože neexistuje výhodnější investice než ta do vzdělání. A děti čeká svět, kde se bude každý muset učit celý život.

Jsme vám vždy k dispozici

Stačí nám zavolat.

+420 956 777 569

Nebo se vám ozveme my.

Načítání aplikace